Jak zacząć grać na giełdzie?

Poznaj 7 prostych kroków od testu Twoich inwestorskich predyspozycji przez założenie konta maklerskiego aż po pierwszy zarobek na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

Krok po kroku do inwestowania na giełdzie

Test na inwestora

Ile chcesz zainwestować? Co Cię motywuje? Zaznacz wybrane odpowiedzi i sprawdź Swoje inwestorskie predyspozycje. więcej >>

Czym jest giełda?

Zanim dowiesz się jak grać na Giełdzie, przeczytaj o tym jak działa Giełda Papierów Wartościowych i o co, tak naprawdę tu chodzi. więcej >>
Reklama
Plus500

Krok siódmy. Pierwsza sprzedaż akcji.

Prawdziwy zysk z obrotu papierami wartościowymi następuje dopiero wtedy, kiedy je sprzedasz. Nawet jeśli kurs rośnie, a Twoje akcje nadal są w grze wszystko się może zdarzyć. Na moment sprzedaży może mieć wpływ wiele czynników np. zmiana trendu, wskaźniki lub zapotrzebowanie na gotówkę. Gdy zdecydujesz się sprzedać akcje musisz wykonać kilka prostych kroków.

  1. Z menu Twojego konta wybierz opcje sprzedaży akcji.
  2. Zaznacz spółkę, której akcje chcesz sprzedać.
  3. W polu ilość akcji domyślnie pojawi się wartość oznaczająca wszystkie akcje danej spółki, które posiadasz (zwykle sprzedaje się całość).
  4. Wyznacz kurs po, którym zamierzasz sprzedać akcje.
  5. Potwierdź zlecenie odpowiednim hasłem.
  6. Twoje zlecenie dołączy do kolejki, kiedy znajdą się kupcy po Twoim kursie - papiery zostaną sprzedane.
  7. Z Twojego konta zniknie pozycja z nazwą spółki, a na koncie pojawi się kwota należności (pomniejszona o prowizje) oraz data wpływu na konto(trzy dni od transakcji).
  8. Na gotówkę na koncie głównym musisz poczekać, pieniędzmi ze sprzedaży w ciągu tych 3 dni możesz obracać na giełdzie.

Na koniec tego mini kursu życzę Ci powodzenia i zapraszam do działów Podstawy i Literatura, gdzie znajdziesz bardziej szczegółowe wskazówki.

Powrót do: Jak grac na Giełdzie?