Jak zacząć grać na giełdzie?

Poznaj 7 prostych kroków od testu Twoich inwestorskich predyspozycji przez założenie konta maklerskiego aż po pierwszy zarobek na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

Krok po kroku do inwestowania na giełdzie

Test na inwestora

Ile chcesz zainwestować? Co Cię motywuje? Zaznacz wybrane odpowiedzi i sprawdź Swoje inwestorskie predyspozycje. więcej >>

Czym jest giełda?

Zanim dowiesz się jak grać na Giełdzie, przeczytaj o tym jak działa Giełda Papierów Wartościowych i o co, tak naprawdę tu chodzi. więcej >>
Reklama
Plus500

Czym jest giełda?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) to miejsce w którym zamieniamy pieniądze na akcje i odwrotnie. Od strony technicznej wygląda to tak, że do każdej spółki „stoją” dwie kolejki zleceń. Zlecenia kupna ustawione są malejąco (najwyższa oferta na górze), a sprzedaży rosnąco (najniższa oferta na górze) i są obsługiwane według tej kolejności, jeśli zlecenia przeciwne można pogodzić ze sobą cenowo. Czyli do transakcji w uproszczeniu dochodzi jeśli ktoś chce sprzedać za taką cenę jak ktoś inny kupić.

Dla kogo jest gra na giełdzie?

Być może i Tobie tak jak mi kiedyś wydaje się że giełda jest dla rekinów, milionerów i maklerów. Błąd - to tylko tak groźnie i ekskluzywnie brzmi. Dzięki m.in. internetowi gra na giełdzie stała się dostępna właściwie dla każdego. Sam zaczynałem mając ledwo kilkaset złotych i zero pojęcia co robić. Z zawodu jestem grafikiem więc raczej z wiedzą o finansach miałem niewiele wspólnego. Po ponad roku mogę spokojnie powiedzieć, że jestem w stanie się z tego utrzymać. Pewnie pomyślisz, że miałem szczęście, predyspozycje i dobre zarobki. Zapomnij. Jeszcze rok temu ledwo wiązałem koniec z końcem. Nie znałem też nikogo kto gra na giełdzie, więc byłem zdany tylko na siebie.

Moja historia

Dobrze pamiętam, że pierwszy raz udało mi się odłożyć 500zł. Było to zbyt mało, żeby zaspokoić jakąś poważną potrzebę np. kupić nową lodówkę, a za razem zbyt wiele, żeby to przehulać. Wpłacanie tego na jakiś nawet ryzykowny fundusz akcji też nie miało wielkiego sensu. Wiedziałem, że chce pomnożyć te pieniądze tylko nie wiedziałem jak. Jakimś dziwnym zrządzeniem losu trafiłem na stronę traktującą o giełdzie. Przeczytałem ją jednym tchem. Zacząłem działać. Szybko złożyłem wniosek w mBanku o konto osobiste z usługą maklerską, bo mają najmniejsze prowizje a samo konto było za darmo. Dowiedziałem się że cała procedura potrwa ok. 3 tygodni. Teraz wiem, że właśnie to przymusowe oczekiwanie uratowało moje oszczędności i sprawiło, że jestem gdzie jestem.

Pieniądze to za mało.

Wyobraź sobie że masz w tej chwili milion złotych żeby grać na giełdzie i zaczynasz to robić. Jak myślisz jakie były by tego efekty? Sądzę, że źle by to się skończyło, jeśli nie posiądziesz najważniejszego składnika. Dziś dobrze wiem, że zacząć można właściwie od zera jeśli jesteś gotów się uczyć. Co z tego, że masz pieniądze którymi będziesz obracać jeśli nie wiesz jak. Wykorzystaj czas oczekiwania na aktywacje konta na naukę. Przeczytaj poradniki na http://gielda.onet.pl/poradnik.html lub http://bankier.pl.

Kup koniecznie jakąś książkę dla początkujących graczy. Za e-booka zapłacisz ok. 20zł, tak będzie najtaniej. Wydając parę groszy zyskasz wiele czasu. Zamiast tracić go na wyszukiwanie w internecie źródeł, poświęć się czytaniu. Każdy zakup materiałów edukacyjny traktuj jako inwestycje, a nie wydatek. Te 20zł, 30zł czy nawet 40zł może uchronić Cię przed stratą setek czy nawet tysięcy. Po drugie praktycznie na pewno przyczyni się do zarobienia setek czy tysięcy złotych i szybko się zwróci. Po trzecie prędko przekonasz się, że 20zł to raptem 2 pełne transakcje na giełdzie przy minimalnej prowizji (min. prowizja w mBanku to 5zł a płacisz za zakup i sprzedaż czyli w sumie 10zł). Pisząc ten tekst podliczyłem sobie ile zainwestowałem w ciągu roku w wiedze. Wyszło na to, że przy moich skromnych możliwościach finansowych zarobiłem 35 razy tyle ile wydałem na książki. Pewnie pocieszy Cię fakt że tylko za pierwszą zapłaciłem z własnego portfela, a za resztę zapłaciły już moje zarobki na giełdzie.